Diabetinė koja

Pėdų būklė sergant cukriniu diabetu

Cukrinis diabetas yra viena iš labiausiai paplitusių ligų planetoje. Iki šiol visame pasaulyje yra apie 400 milijonų žmonių, kenčiančių nuo šios klastingos ligos. Paprasčiau tariant, diabetas yra lėtinė liga, kurią sukelia medžiagų apykaitos sutrikimas organizme. Ligos esmė yra visiškas ar dalinis insulino trūkumas. Insulinas yra kasos gaminamas hormonas, reikalingas gliukozei (cukrui) paversti energija. Cukrinis diabetas dažnai sukelia sveikatai pavojingas komplikacijas. Tai gali sukelti širdies, smegenų, galūnių, tinklainės ir inkstų kraujagyslių ligas, dėl kurių atsiranda miokardo infarktas, apetitas, gangrena, tamsa ir kt.

Diabetinė pėda yra viena rimčiausių diabeto komplikacijų.

Pusė atvejų diabetinę pėdą sukelia patologiniai nervinių skaidulų ir galūnių nervų galūnių pokyčiai. Pirmieji simptomai yra dieglių ar bėgančių skruzdėlių jausmas kojose ir sumažėjęs odos jautrumas. 25% atvejų diabetinę koją sukelia galūnių kraujotakos sutrikimai, dėl kurių dažnai susitraukia kai kurie audiniai ir gangrena.
Diabetinė koja pamažu formuojasi: tai yra kraujagyslių, sąnarių, periferinių nervų, odos ir minkštųjų audinių patologijos rezultatas. Vėliau ant kojų išsivysto opinės ir pūlingos formacijos, o kaulų ir sąnarių sistema pradeda irti. 15% diabetu sergančių pacientų išsivysto pėdos opa. Ketvirtadaliu atvejų tai sukelia galūnių amputaciją.
Jei pacientas ne visada gali stebėti savo pėdų būklę, pravartu kreiptis į pedikiūro specialistą. Taip yra todėl, kad negydomos kojos pritraukia įvairias ligas ir gali sukelti labai liūdnas pasekmes.
Tačiau diabetikai yra ypatinga pacientų kategorija, kuriems neturėtų būti atliekamas klasikinis pedikiūras, kuris paprastai prasideda kojų garinimu ir kartais pavojingų priemonių naudojimu. Reikia pripažinti, kad ne visi meistrai turi pakankamai žinių apie diabetu sergančių žmonių pėdų priežiūros specifiką. Bet čia labai svarbu specialisto žinios ir patirtis, nes jie ankstyvoje stadijoje gali nustatyti pėdų ir kojų nagų pokyčius ir padėti išvengti pavojingų padarinių.

Diabetinių kojų ypatumai

Sergant cukriniu diabetu, pacientui beveik visada pasireiškia tam tikri odos pokyčiai. Cukriniu diabetu sergantys pacientai žino, kad jų nagams (o ne kūnui ar veidui) reikia ypatingo dėmesio ir reguliarios kruopščios priežiūros! Odos išvaizdos pokyčius daugiausia lemia gliukozės kiekio kraujyje svyravimai. Žymiai mažiau odos problemų kyla, kai pacientas nuolat kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje. Dėl per aukšto cukraus kiekio kraujyje organizmas netenka skysčių, o tai savo ruožtu sukelia odos dehidrataciją. Oda tampa plona, ​​trapi, pleiskanojanti, gali atsirasti įtrūkimų ir nemalonus niežėjimas. Tuo pačiu metu susilpnėja imunitetas, visų rūšių infekcijos turi duris, bet net ir nedidelis žaizdų gijimas tampa lėtesnis. Pagrindinė kojų nervų galūnių priežastis gali būti didelis cukraus kiekis kraujyje.

Pacientas paveiktoje vietoje nejaučia skausmo, karščio ar šalčio. Tokių pojūčių nebuvimas yra būdingas diabetinės neuropatijos požymis.
Cukrus trukdo organizmo kraujotakai. Tačiau sulėtėjus šviežio kraujo tekėjimui į kojas, tai apsaugo nuo galūnių įtrūkimų ir žaizdų gijimo. Ir čia labai svarbu atsiminti, kad sergant cukriniu diabetu, net ir pati menkiausia kojos trauma gali sukelti amputaciją.
Trimis procentais atvejų diabetas sukelia trofines opas, kurios kartais išsivysto dėl visiškai nedidelių odos pažeidimų (pvz., Žaizdų, įbrėžimų, kasdieninių įbrėžimų).

Dėl diabetinės pėdos odos būklės pokyčių ir susilpnėjusio imuniteto, grybelinės infekcijos pradeda greitai pulti odą. Ir tik nuolatinis gliukozės kiekio kraujyje stebėjimas gali padėti visiems odos pažeidimams, lūžiams ir žaizdoms išgydyti taip greitai, kaip ir be diabeto.
Lietuvos pėdų klinikos atestuoti ir patyrę specialistai patars visais diabeto pėdų priežiūros klausimais ir teiks profesionalią pagalbą.

Anksčiau

Po